Dostawcze samochody używane powyżej 40 000 złotych – na to warto zwrócić uwagę

Dostawcze samochody używane powyżej 40 000 złotych – na to warto zwrócić uwagę
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Decydując się na zakup samochodu dostawczego należy zwrócić uwagę na szereg rzeczy. Jedną z nich jest kategoria. Dlaczego?

Kategoria samochodu, a prawa jazdy

Decydując się na zakup auta dostawczego nie tylko musimy zwrócić uwagę na cenę i wygląd, ale również na jego kategorię i ładowność. Możemy mieć do czynienia z pojazdami o dopuszczalnej masie do 3,5 tony oraz powyżej 3,5 tony.

Samochody pierwszej grupy możemy prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B, natomiast w przypadku drugiej grupy będą nam już potrzebne uprawnienia kategorii C. Auta do 3,5 tony cieszą się dużą popularnością wśród małych firm takich jak kwiaciarnie, firmy remontowe, podwykonawcy usług kurierskich czy nawet ci świadczący usługi meblarskie.

Kategoria wagowa ma fundamentalne znaczenie dla kosztów naszej działalności. O ile pojazdy o dopuszczalnej masie do 3,5 tony nie podlegają opłatom za przejazd drogami ekspresowymi, to wszystkie przekraczające tę masę podlegają pod elektroniczny system poboru opłat. Jeżeli nie wypożyczymy więc urządzenia viaTOLL, możemy zapłacić 1500 zł kary nawet za przypadkowy wjazd na płatny odcinek drogi. Należy też pamiętać, że stawka za przejazd jest uzależniona od normy emisji spalin, jaką spełnia nasz pojazd.

Jakiego auta potrzebujemy?

Pierwszym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, jest to, jakiego auta potrzebujemy. Na rynku mamy wiele rodzajów samochodów dostawczych. Na myśl przychodzą oczywiście niezwykle popularne VAN-y, ale poza tym mamy do wyboru między innymi chłodnie, plandeki, wywrotki czy autolawety. Kiedy zdecydujemy się na odpowiedni typ samochodu dostawczego, warto również pomyśleć o wspomnianej wyżej ładowności, a także typie napędu i silniku. Jak we wszystkich kategoriach pojazdów utylitarnych, najpopularniejsze są silniki wysokoprężne. Należy jednak pamiętać, że diesle nie są dobrą opcją, jeżeli trasy będą krótkie.

We wszystkich przypadkach sugerujemy unikać aut wyprodukowanych przed 2008 rokiem, kiedy to na producentów nałożono obowiązek spełnienia norm emisji spalin EURO 5. Jeżdżąc autem bardziej trującym środowisko narażamy się na potencjalne opłaty i ograniczenia – szczególnie niebezpieczne jest tutaj powstawanie „zielonych stref” w centrach miast, do których możemy wtedy w ogóle nie wjechać. Oczywiście pojazdy sprzed 2008 roku również mogą spełniać nowsze normy, ale należy to potwierdzić odpowiednimi dokumentami producenta lub wydziału komunikacji – takimi przykładami są pojazdy wyposażone w instalację AdBlue lub LPG/CNG.

Sprawdź zanim kupisz!

Używane auta dostawcze bardzo często mają duży przebieg oraz nadszarpniętą już karoserię i podwozie. Nie opłaca się kupować auta, które wymaga remontu, bo często w cenie naprawy możemy kupić nowsze auto od wybranego. Na samym początku należy sprawdzić wszystkie dokumenty pojazdu, w tym numer VIN. Tutaj z pomocą przychodzi nam internetowa strona epuap.gov.pl, gdzie jesteśmy w stanie zweryfikować pojazd.

Jeżeli auto nie jest jeszcze zarejestrowane i zostało sprowadzone z zagranicy, powinno się zwrócić uwagę na dokumenty celne. Takie dokumenty można sprawdzić w odpowiednim urzędzie celnym. Jeżeli okaże się, że zakupiony pojazd został nielegalnie sprowadzony do Polski, możemy mieć pewność, że prędzej czy później taka informacja wyjdzie na jaw, a my nie tylko stracimy pieniądze wydane na zakup auta, ale również sam samochód.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami sprawdzić stanu karoserii i lakieru, należy poszukać fachowców i osób znających się na tego typu sprawach. Bardzo ważne jest sprawdzenie czy poszczególne części auta są do siebie dopasowane. Każde odchylenie od normy od razu powinno wzbudzić nasz niepokój.

Każde pęknięcia czy rdza powinny od razu dać nam do myślenia. W przeciwieństwie do aut drogowych, auta dostawcze nie są oszczędzane i bardzo często wykorzystywane do granic swoich możliwości. Ważne jest również wnętrze i komfort kierowcy. To od nich zależy w jakich warunkach będzie podróżować nasz pracownik.

Gdzie kupować?

Najszybszą i najłatwiejszą formą jest oczywiście Internet i liczne strony z licytacjami, aukcjami lub po prostu te, gdzie można sprzedać wszystko. Zaczynając od prostych i popularnych jak OLX czy Allegro, kończąc na bardziej wyspecjalizowanych jak Otomoto.pl, gdzie nie tylko przeszukamy ofertę poprzez wprowadzenie odpowiednich parametrów auta, ale również cenę, za którą chcemy kupić nasz pojazd.Zanim jednak kupimy nasz samochód, najlepiej umówić się ze sprzedawcą osobiście porównać dodane zdjęcia ze stanem faktycznym. 

Jeżeli ktoś nie ufa nowym technologiom, zawsze może się wybrać na giełdę samochodową lub do komisu. W Polsce istnieją również wypożyczalnie, które czasowo udostępniają za odpowiednią opłatą auta dostawcze i jest to doskonały sposób na sprawdzenie wybranych przez nas modeli – jeżeli takowe są do wypożyczenia. Popularne dostawczaki można wypożyczyć na krótki i dłuższy okres czasu, w zależności od potrzeby.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czerwiec: ograniczenia w ruchu transportu ciężkiego! Zobacz, by uniknąć mandatu…
Czerwiec: ograniczenia w ruchu transportu ciężkiego! Zobacz, by uniknąć mandatu…
Zbliżający się długi weekend to świetna okazja do wprowadzenia przeróżnych zakazów ruchu ciężarówek. To jednak dopiero początek czerwca. Przygotowaliśmy kolejne […]
Ostatnie wpisy