Hybrydy w 2021 roku. Modele, statystyki, ceny

Hybrydy w 2021 roku. Modele, statystyki, ceny
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze niedawno samochody hybrydowe mogły kojarzyć się jedynie z planem na odległe lata. Dzisiaj stają się już rzeczywistością, którą oglądać możemy na drogach. Jakie premiery czekają nas w 2021 roku?

Popularność samochodów hybrydowych stale rośnie

Samochody hybrydowe jeszcze kilka lat temu kojarzyły się z daleką wizją ekologicznej jazdy, na której spełnienie musieliśmy nieco poczekać. Obecnie jednak coraz częściej możemy spotkać tego typu pojazdy na uczęszczanych przez nas codziennie drogach. Modele posiadające napęd hybrydowy są zazwyczaj wyposażone w silnik spalinowy wspomagany jednym lub kilkoma silnikami elektrycznymi. Napęd elektryczny ma na celu zwiększenie mocy samochodu oraz zmniejszenie zużycia paliwa.

Takie rozwiązania cieszą się nieustannie rosnącą popularnością, szczególnie wśród osób, które pragną w większym stopniu zadbać o środowisko. Wielu cenionych na całym świecie producentów motoryzacyjnych przedstawiło plany dotyczące samochodów hybrydowych, które mają pojawić się w 2021 roku.

Działanie napędu hybrydowego

Obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest połączenie głównej jednostki spalinowej z pomocniczymi silnikami elektrycznymi. Ich wykorzystanie zależy od aktualnych potrzeb pojazdu i kierowcy – podczas miejskiej jazdy lepiej sprawdzi się napęd elektryczny, a w trasie bardziej przydatne będą możliwości silnika spalinowego. Tradycyjny silnik może także służyć jako źródło energii dla napędu elektrycznego. Taki mechanizm jest obecny w napędach hybrydowych równoległych, które są szeroko stosowane w motoryzacji.

Samochody hybrydowe, które trafią na rynek w 2021 roku

Tego typu pojazdy kojarzą się przede wszystkim z innowacyjnymi rozwiązaniami, nowoczesnością oraz gwarancją najlepszej jakości. Samochody hybrydowe są bezpieczniejsze dla środowiska i zapewniają zwiększoną moc pojazdu. Obecnie kilka marek zaprezentowało już wybrane modele samochodów hybrydowych, których sprzedaż ma ruszyć w przyszłym roku, czyli 2021. Oto najpopularniejsze spośród wyczekiwanych pojazdów hybrydowych.

Kia Sorento Plug-in

Japońska marka zaprezentowała rodzinnego SUV-a ze znaczną ilością przestrzeni wewnętrznej, która zapewni niebywały komfort w trakcie podróży. Samochód prezentuje się nienagannie, a jego kształt podkreśla nowoczesność oraz innowacyjne rozwiązania zastosowane w trakcie projektowania pojazdu.

Z opublikowanych informacji wynika, że nowa Kia będzie wyposażona w baterię o pojemności 13,8 kWh, która pozwoli na pokonanie ponad 50 km trasy na jednym ładowaniu. Moc silnika elektrycznego ma wynosić 66,9 kW, natomiast moment obrotowy silnika to 304 Nm. Samochód wyposażony został w sześciobiegową skrzynię automatyczną.

Toyota RAV4 Plug-in

Kolejnym samochodem hybrydowym, który pojawi się na drogach w 2021 roku, jest Toyota RAV4 Plug-in. To kolejny przestronny SUV, który stawia przede wszystkim na wygodę. Dynamiczny kształt modelu podkreśla innowacyjność zastosowanych rozwiązań. Silnik spalinowy jest wspierany przez dwa silniki elektryczne zasilane baterią o rozmiarze 18,1 kWh. Całość ma mieć łączną moc 225 kW. Toyota RAV4 Plug-in, podobnie jak pozostałe modele z tej serii, będzie oferować napęd na cztery koła.

Nowe modele Forda

Jeden z najpopularniejszych producentów samochodów na świecie, Ford, zaprezentował w tym roku elektryczną wersję modelu Transit. Samochód dostawczy amerykańskiej marki był już od końcówki zeszłego roku dostępny w wersji hybrydowej. Nowy wariant idzie o krok dalej – to jedno z innowacyjnych rozwiązań wpisane w projekt „Go Electric”.

Ford zapowiada, że w 2021 roku swój debiut będzie miało aż 16 różnych modeli samochodów hybrydowych, a w większości z nich silnik elektryczny będzie pełnić funkcję pomocniczą. W co najmniej dwóch modelach będzie on stanowić podstawowe źródło napędu. 

Coraz więcej producentów interesuje się rynkiem hybryd

Wśród zaprezentowanych w ostatnim czasie modeli samochodów hybrydowych znalazły się również pojazdy takich producentów jak Mazda czy Lexus. Kolejne koncerny motoryzacyjne decydują się na tego typu rozwiązania – silniki hybrydowe w najbliższych latach staną się stałą częścią oferty różnych marek.

Cena nowoczesnych samochodów hybrydowych

Nowoczesność oraz innowacyjne rozwiązania idą zazwyczaj w parze z wysoką ceną. Samochody hybrydowe zyskują coraz większą sławę, jednak zakup najnowszych modeli jest dość kosztowny. Nie wszystkie ceny prezentowanych samochodów zostały dokładnie podane, jednak specjaliści domyślają się wartości nowoczesnych pojazdów.

Z podanych informacji wynika, że cena nowej Kii będzie wynosić co najmniej 210 tysięcy złotych. W przypadku ceny Toyoty RAV4 Plug-in magazyn Le Point podał kwotę 61 500 euro, czyli w przybliżeniu 250–260 tysięcy złotych. Patrząc na podane ceny, możemy domyślać się, że będą one wyglądały podobnie w przypadku pozostałych modeli.

Samochody hybrydowe w Polsce – statystyki

Z roku na rok samochody hybrydowe zyskują na popularności na całym świecie. Statystyki pokazują, że zainteresowanie tego typu pojazdami rośnie również wśród polskich kierowców. Według najnowszych danych opublikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych pod koniec lipca 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było 13 057 samochodów osobowych z napędem elektrycznym. Oznacza to, że przez siedem miesięcy ich liczba wzrosła o 4 061 sztuk. W porównaniu do poprzedniego roku liczba samochodów hybrydowych w Polsce – również w ciągu siedmiu pierwszych miesięcy – wzrosła o 78%. Największą popularnością wśród samochodów hybrydowych na polskich drogach cieszą się marki takie jak Toyota, Lexus, Kia oraz Honda. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są różne rodzaje nakrętek bezpiecznych na lekarstwa?
Jakie są różne rodzaje nakrętek bezpiecznych na lekarstwa?
Różne rodzaje nakrętek bezpiecznych na lekarstwa mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed przypadkowym spożyciem przez dzieci lub osoby, które nie powinny ich przyjmować.
Ostatnie wpisy