Co sprawdzić przed zakupem powypadkowego auta?

Co sprawdzić przed zakupem powypadkowego auta?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie każdy, zwłaszcza młody, kierowca może pozwolić sobie na zakup nowego, nieużywanego auta prosto z salonu samochodowego. Ogromna grupa osób jeździ samochodami używanymi, a co za tym idzie, powypadkowymi. Nie zawsze można mieć pewność, że auto z drugiej ręki nigdy nie uczestniczyło w wypadku drogowym. Większość sprzedawców woli nie przyznawać, że samochód jest po kolizji, dlatego przy zakupach trzeba być wyjątkowo ostrożnym. Podpowiadamy, co sprawdzić przed zakupem powypadkowego auta. 

Jak zorientować się, czy auto jest powypadkowe?   

Jeśli samochód jest naprawiony i odmalowany w dobry, profesjonalny sposób, przeciętny człowiek nie jest w stanie na pierwszy rzut oka ocenić, czy auto brało udział w kolizji. Najłatwiejszym do sprawdzenia elementem w samochodzie są szyby. W wypadkach drogowych szyby samochodowe zostają zbite i trzeba je wymienić. Na każdej szybie nadrukowany jest rok produkcji, więc jeżeli znasz rok produkcji auta, a data na co najmniej dwóch lub więcej szybach się z nią nie pokrywa, prawdopodobnie samochód jest powypadkowy. Skup aut Międzyzdroje powinien poinformować Cię, czy auto, które chcesz wybrać, na pewno jest bezwypadkowe. 

Co sprawdzić, jeśli wiesz, że kupujesz samochód powypadkowy  

Podczas zewnętrznych oględzin dokładnie przyjrzyj się każdemu elementowi, poszukaj wgnieceń i nierówności w karoserii, które świadczą o słabej jakości naprawy. Mocno uszkodzone elementy powinny być wymienione, ponieważ zamki w drzwiach, które ucierpiały w wypadku, mogą już nie działać tak, jak powinny. Również, jeśli chodzi o szczelność i domykanie się wgniecionych drzwi, nieodpowiednio odrestaurowane elementy mogą być problematyczne.

Dla bezpieczeństwa, wszystkie elementy muszą być wymienione lub przywrócone do stanu z przed wypadku. Skup aut Wolin rzetelnie weryfikuje, jakie auta trafiają do sprzedaży. Sprawdź także stan lakieru, ponieważ niepokryta ochronną warstwa karoseria zacznie rdzewieć i konieczna będzie wymiana elementu.

Jakich informacji szukać o powypadkowym aucie?  

W obecnych czasach prawie każdy mechanik wydaje po naprawie tak zwaną kartę usługi, gdzie opisuje, jaką pracę wykonał i ile kosztowały poszczególne działania. Masz prawo zapytać o taki dokument, jeśli wiesz, że samochód był poddawany naprawie po wypadku. Dzięki temu zorientujesz się dokładnie, jakie naprawy były wykonane na pojeździe, i jakich uszkodzeń doznało auto.

Skup aut Chojna nie będzie raczej posiadać tego rodzaju dokumentacji, ponieważ osoby sprzedające auta nie mają obowiązku trzymania i dostarczania takich papierów. Nie znaczy to jednak, że nie możesz zapytać, czy dokument się nie zachował. Jeśli mechanik, u którego przeprowadzana była naprawa, prowadzi rejestr usług, możesz jego zapytać o kartę usługi. W ten sposób dokładnie będziesz wiedzieć, co sprawdzić i na co zwrócić szczególną uwagę podczas oględzin i jazdy próbnej.

Kupno auta nigdy nie jest łatwą decyzją. Zwłaszcza zakup samochodu używanego wymaga przemyślenia, ponieważ często wiąże się z ryzykiem. Auto powypadkowe wcale nie musi być wadliwe i niebezpieczne, pod warunkiem, że wszystkie uszkodzone podczas kolizji elementy zostały dokładnie naprawione lub wymienione na nowe. Nieważne, czy kupujesz pojazd z komisu, czy od osoby prywatnej, zawsze dokładnie sprawdzaj je przed finalizacją transakcji.

Zdj. główne: C B/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hyundai: wodorowa ciężarówka XCIENT zyskała nowy design i lepsze osiągi
Hyundai: wodorowa ciężarówka XCIENT zyskała nowy design i lepsze osiągi
Do sieci trafiły zdjęcia zmodernizowanej ciężarówki XCIENT Fuel Cell, czyli pierwszej na świecie masowo wyprodukowanej ciężarówki napędzanej wodorem. Maszyna zyskała […]
Ostatnie wpisy