Jak sprawdzić tachograf przed zakupem?

Jak sprawdzić tachograf przed zakupem?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup pojazdu to wielkie ryzyko. Szczególnie dla osób, które nie znają się na motoryzacji. Dzisiaj podpowiemy, jak sprawdzić tachograf przed zakupem i uniknąć sporego rozczarowania.

Tachograf jest jednym z najważniejszych urządzeń każdego samochodu ciężarowego. Rejestruje wiele parametrów związanych z poruszaniem się pojazdu. Przed zakupem używanego auta należy koniecznie sprawdzić, czy nie doszło do zamiany tachografu cyfrowego.

Tachografy

To urządzenia rejestrujące, które w sposób automatyczny lub półautomatyczny wyświetlają dane dotyczące szczegółowych informacji na temat ruchu. Aby działały sprawnie, muszą być co jakiś czas poddawane legalizacji. 

Mogą być również pokusą do tego, aby podnieść wartość używanego pojazdu. W jaki sposób? Poprzez zmianę aktualnego zapisu na urządzeniu, co jednoznacznie kojarzy się z popularnym „cofaniem licznika”. W ten nieuczciwy sposób można znacząco podnieść wartość samego pojazdu.  W przypadku tachografu cyfrowego cofanie licznika jest możliwe, jednak przyrząd rejestrujący zapisuje prawdziwą wartość drogomierza. To powoduje, że aktualne dane tachografu nie ulegają całkowitej manipulacji.

Polak potrafi

Aby sprzedać z zyskiem pojazd, nieuczciwi handlowcy mogą zdecydować się na takie rozwiązania jak zmiana stanu tachografu. Cała operacja odbywa się w wyspecjalizowanym warsztacie. W tym wypadku dokonuje się kalibracji z zapisem nowego, niższego stanu drogomierza i liczy na to, aby nikt z kupujących nie sprawdził stanu tachografu przed zakupem. 

Sprawdzamy tachograf

Aby uniknąć większych wydatków na używane auto dostawcze i zminimalizować niebezpieczeństwo uzyskania mandatu, można przed zakupem w odpowiedni sposób sprawdzić tachograf. Jak to zrobić?

Wydruk z tachografu

Na początku konieczne jest wydrukowanie danych technicznych z tachografu. Duże wątpliwości powinna wzbudzić informacja, że zmieniono numer VIN. Jeśli zmiana VIN-u nie wynika z naprawy pojazdu po wypadku, to oznacza, że drogomierz mógł być pobrany z innego samochodu. Jeśli doszło tylko do zmiany wartości w tachografie, powinno to stać się widoczne podczas kolejnych kalibracji.

Pobranie danych z wykorzystaniem karty warsztatowej

Kolejny dobry sposób na skuteczne sprawdzenie drogomierza to pobranie danych z wykorzystaniem karty warsztatowej. Za pomocą dodatkowego oprogramowania sprawdzimy z łatwością dokładną datę i czas ewentualnej modyfikacji. Ponadto z numeru karty warsztatowej można dowiedzieć się, kto był odpowiedzialny za dokonanie zmiany. 

Weryfikacja wątpliwości

Nie należy ignorować żadnych niedomówień wynikających z niepewności co do faktycznego przebiegu pojazdu. Od 2014 roku pojazdy eksploatowane w Polsce mają wpisywane podczas przeglądów okresowych aktualny stan urządzenia rejestrującego. Dane te można zweryfikować po wejściu na dedykowaną stronę internetową.

Sankcje karne

Teoretycznie wymiana tachografu jest legalna, ale po 1 października 2012 roku urządzenia do rejestracji podróży muszą spełniać szereg wymagań zawartych w Rozporządzeniu WE 1266/2009, i to zarówno używane, jak i nowe. Dla sprzedawcy nie liczy się, czy tachograf będzie spełniał wymagania unijnej dyrektywy, a głównie zysk ze sprzedaży, dlatego może umieścić w aucie urządzenie najtańsze, używane. W rezultacie, w przypadku ewentualnej kontroli drogowej, kierowca może otrzymać mandat w wysokości 3000 złotych. 

Zanim dokonasz zakupu auta z rynku wtórnego, sprawdź najpierw dostępnymi kanałami, czy wartość tachografu nie została zmieniona w ostatnim czasie. Można to zrobić zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jak i oprogramowania, z którego korzystają punkty napraw pojazdów. Dlatego dobrze jest się udać do pobliskiego warsztatu samochodowego, aby tam dokonać właściwej analizy używanego sprzętu. To da Ci pewność, że nie zostaniesz ukarany niemałą grzywną za błędy, które nie wynikały z Twojej złej woli, a jedynie z niedopatrzenia.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Bezpieczeństwo i estetyka dzięki inteligentnym systemom ogrodzeniowym – przegląd możliwości
Bezpieczeństwo i estetyka dzięki inteligentnym systemom ogrodzeniowym – przegląd możliwości
Poznaj korzyści płynące z wykorzystania innowacyjnych systemów ogrodzeniowych. Odkryj, jak technologia wpływa na bezpieczeństwo oraz estetykę otoczenia twojego domu.
Ostatnie wpisy